gototopgototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Новини законодавства – січень 2014: криміналізація наклепу
П'ятниця, 17 січня 2014, 23:26

parliamentВідповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» встановлена кримінальна відповідальність за наклеп (станом на 17.01.201 за інформацією із офіційного сайту ВРУ – закон направлено на підпис Президенту України).

Необхідність прийняття цього закону пов’язана, на думку законотворців, із «загостренням політично-соціальної кризи» та спрямована на недопущення поширення «неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність, завдають особі моральних страждань, підривають її авторитет і репутацію, часто використовуються як засіб політичної боротьби з метою усунення конкурентів», оскільки «таке становище негативно впливає на моральний стан суспільства, підриває авторитет органів державної влади» (із пояснювальної записки до проекту Закону України). 

Таким чином відповідальність за наклеп передбачена статтею 1511. Кримінального кодексу України, відповідно до якої

1. Наклеп, тобто умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи, - 
карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року.

2. Наклеп у творі, що публічно демонструється, в засобах масової інформації або в мережі Інтернет, а так само вчинений особою, раніше судимою за наклеп, - 
карається штрафом від п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до одного року.

3. Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, - 
карається виправними роботами на строк від одного до двох років або обмеженням волі на строк до двох років.

Нагадаємо, що спроба криміналізувати наклеп була здійснена і у 2012 році, але тоді проект відповідного закону було знято із розгляду ВРУ, сьогодні ситуація є дещо іншою…