gototopgototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Закон України «Про ринок природного газу» прийнято із врахуванням пропозицій ЕДЦ «Правова аналітика»
Субота, 25 квітня 2015, 08:31

Правова-аналітика1

9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про ринок природного газу».

Протягом двох років ЕДЦ «Правова аналітика» займалися дослідження проблеми забезпечення конкуренції на ринку природного газу у сфері приєднання споживачів до Єдиної газотранспортної системи України (ЄГТСУ), зверталися у відповідні органи державної влади для ініціювання обговорення та вирішення проблеми та недопущення монополізації ринку монополістами в газовій сфері, формували пропозиції про внесення змін до законодавства України, представляючи інтереси підприємців на ринку природного газу, які, у зв’язку із прийняттям змін до законодавства України, протягом останніх років були фактично позбавлені можливості здійснювати свою господарську діяльність у сфері приєднання споживачів до ЄГТСУ.

Основна суть пропозицій, які подавалися ЕДЦ «Правова аналітика», та які було підтримано комітетом ВРУ з питань підприємництва, антимонопольної та регуляторної політики, а згодом й іншими комітетами ВРУ та Міністерством палива і енергетики України, полягала у забезпеченні прав споживачів на вільний вибір виконавців робіт у сфері приєднання до ЄГТСУ. За пропозицією громадськості встановлено, що плата за приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи визначається згідно з договором між замовником і оператором газотранспортної або газорозподільної системи на підставі чіткої методології, з урахуванням типу та особливостей приєднання. Крім того замовнику надано право ініціювати проведення незалежної експертизи вихідних даних на відповідність діючим стандартам, нормам та правилам у сфері приєднання до ЄГТСУ.

Таким чином, Закон створює передумови для нової моделі ринку природного газу, побудованої на принципах вільної добросовісної конкуренції та орієнтованої на забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів.

Після підписання Президентом України Закон набуває чинності з дня опублікування, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 року (окрім деяких положень, які починають діяти пізніше). З 1 жовтня 2015 року припиняється дія Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу».