gototopgototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Народних обранців не притягують до відповідальності за порушення законодавства у сфері доступу до інформації
Четвер, 28 лютого 2013, 20:25

deputies

Прес-реліз

Генеральна прокуратура України повідомляє, що не здійснює прокурорський нагляд за дотриманням законодавства Верховною Радою України і її посадовими особами.

Таку інформацію отримав Експертно-дорадчий центр «Правова аналітика», який під час реалізації проекту «Інформація про публічних осіб та впровадження систем обліку публічної інформації» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» оскаржив до Генеральної прокуратури ненадання народними депутатами України на запити організації інформації суспільного інтересу з питань декларування останніми своїх доходів.

Відповідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про статус народного депутата», «Про інформацію», «Про засади запобігання і протидії корупції» народні депутати України зобов’язані надавати інформацію на звернення громадян. Контроль за виконанням законодавства про звернення покладено на органи прокуратури. На практиці, з досвіду організації, в разі, якщо народні обранці не надають відповідей на запити громадськості, прокуратура не притягає їх за це до відповідальності, хоч санкції за порушення вищевказаних законів в Україні й передбачені.

Як вважає директор ЕДЦ «Правова аналітика» Мар’яна Булгакова «в умовах невиконання народними обранцями законодавства про інформацію та про звернення громадян, склалася ситуація, при якій за порушення норм законодавства народних депутатів не притягають до відповідальності, чим фактично ігноруються вимоги Кодексу про адміністративні правопорушення та Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» в частині притягнення до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення. Відповідальність народних депутатів в даній сфері не врегульована і законом «Про статус народного депутата України».

Експерт центру Андрій Петрів вважає, що «можливим способом захисту права на інформацію суспільного інтересу в даній ситуації є судовий захист, і, у випадку незадоволення прав громадськості українським правосуддям, можливими є звернення до Європейського суду з прав людини, оскільки інформацію, яку запитувала організація є відкритою та становить суспільний інтерес».

Отже, через невизначеність правових норм, суперечність окремих положень чинного законодавства, створюються передумови для можливості невиконання законодавства про доступ до інформації народними обранцями в Україні. Необхідність чіткого врегулювання механізму притягнення до відповідальності народних депутатів за свої дії чи бездіяльність очевидна, а відтак необхідними є зміни до законодавства, втім їх прийняття залежить від самих народних обранців…

За додатковою інформацією звертатися:

Мар’яна Булгакова (bulgakova@legalanalytics.com.ua)

Андрій Петрів (petriv@legalanalytics.com.ua)

Тел.: 032-2257718, А/с 3060, м. Львів-17