gototop gototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Діалог з громадськістю щодо впровадження політики з питань зміни клімату в Україні
Субота, 21 квітня 2012, 12:04

neia

19 квітня 2012 року відбулося чергове засідання громадської ради при Державному агентстві екологічних інвестицій України , в якому взяли участь представники громадськості та Держекоінвестагентства (ДАЕІ).

На засіданні громадської ради обговорювалися такі питання:

1. Обговорення позиції України щодо кількісно визначених цілей із обмеження або скорочення викидів України з їх обґрунтуванням на 2 період зобов’язань Кіотського протоколу.

2. Обговорення впровадження механізмів підвищення енергоефективності у житлово-комунальному господарстві та роль Держекоінвестагентства у цьому процесі.

3. Різне.

ДАЕІ у засіданні представляли: перший заступник голови ДАЕІ Варга І.І., начальник управління схеми зелених інвестицій Єрмаков В.М., начальник відділу спільного впровадження Шевченко О.В. та ін.

Під час засідання громадської ради повідомлено, що Україна планує подавати інформацію у секретаріат Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (РКООНЗК) про свою мету щодо скорочення/обмеження викидів парникових газів до 1 травня 2012 року.

У 2008 році Україна оголошувала цілі зі скорочення викидів парникових газів на рівні мінус 20% від рівня 1990 року. У 2010 році Україна, підтримуючи такі ж цілі, вказала на те, що здатна іти на поступки при умові продовження дії проектних механізмів Кіотського протоколу. Зараз іде мова про обмеження викидів парникових газів в Україні на рівні мінус 24% від рівня 1990 року. Таким чином позиція Україна, не значною мірою, але все ж стала більш амбітною, оскільки зменшено резерв для збільшення викидів порівняно із сьогоднішнім рівнем. Але і дана ціль означає фактичний ріст викидів, а тому критикується громадськістю в Україні, яка говорить що потенціал скорочення викидів парникових газів є більшим.

Представниками ДАЕІ в черговий раз звернено увагу на те, що накладення більш жорстких зобов’язань робить неможливим подальший економічний ріст в Україні, тому після 2007 року в Україні заплановано збільшення викидів парникових газів.

Представники громадськості (зокрема Робочої групи громадських організацій з питань зміни клімату (РГПЗК)) вкотре наголошувала на тому, що є наукові дослідження, які свідчать про те, що економічний ріст можливий і за умов відсутності росту викидів парникових газів, для цього необхідна лише відповідна політична воля. Звернено увагу, що дослідження, які здійснювалися в Україні, також вказують на потенціал скорочення викидів парникових газів на 30-40% від рівня 1990 року.

Під час засідання висловлено подяку роботі громадської ради, конструктивним зауваженням та пропозиціям, які висловлюються представниками громадськості, які в обов’язковому порядку розглядаються ДАЕІ.

Під час обговорення другого питання повідомлено, що Україна отримала 440 млн. євро у 2009 році від Японської та 30 млн. євро – від Іспанської сторони при реалізації механізму із продажу квот на викиди парникових газів згідно ст. 17 Кіотського протоколу в рамках схеми зелених інвестицій (СЗІ). Передбачається, що кошти від продажу квот Японії будуть спрямовані на проекти в соціальній сфері задля санації будівель шкіл, лікарень тощо. До санації будівель відносять заходи із: утеплення фасадів, дахів, цоколів, підлоги, заміни вікон тощо.

Згідно чинного законодавства України, проекти СЗІ проходять процедуру погодження в ДАЕІ, із стороною – покупцем квот на викиди парникових газів, із Міністерством фінансів України та прем’єр Міністром України. Декілька проектів за СЗІ уже пройшли погодження в Україні, складається план їх реалізації та відпрацьовується схема їх бюджетного фінансування.

Щодо реалізації проектів спільного впровадження (СВ), згідно ст. 6 Кіотського протоколу, то приблизно 10 % таких проектів реалізується у секторі житлового-комунального господарства.

Під час обговорень звернено увагу на те, що необхідними є зміни до чинного законодавства України для забезпечення можливості реалізації проектів СВ після 2013 року, оскільки без відповідних змін ці проекти припинять свою реалізацію у 2012 року із закінчення першого періоду зобов’язань згідно з Кіотським протоколом.

Представниками громадськості (А. Желєзний, Національний екологічний центр України, РГПЗК) представлено огляд механізму стимулювання енергозбереження в муніципальних та житлово-комунальних будівлях на прикладі Чеської Республіки та рекомендовано запозичення деяких позитивних практик даного досвіду і в Україні.

Під час засідання громадської ради переобрано заступника голови громадської ради при ДАЕІ, ким став Андрій Мартинюк, голова РГПЗК.

В результаті засідання громадської ради вирішено, що громадська рада готуватиме пропозиції щодо подання, яке готується Україною в секретаріат РКООНЗК, про взяття цілей із обмеження викидів парникових газів та братиме участь у розроблення законодавства у сфері регулювання викидів парникових газів (у сфері енергозбереження).