НОВИНИ ЦЕНТРУ Експертно-дорадчий центр «Правова аналітика» /uk/newsofcentr.html Thu, 22 Nov 2018 19:57:31 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management uk-ua Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (березень 2018) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/254--2018.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/254--2018.html Шановні друзі! Пропонуємо вашій увазі випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за березень 2018року.

У березні Європейська Комісія приділила увагу проблемам реєстрації, оцінки, авторизації та обмеження хімічних речовин на ринку ЄС, впорядкуванню законодавства з використання стійких органічних забруднювачів. Європейське хімічне агентство запустило нову веб-сторінку «Хімічні речовини у нашому житті».

Реалізовано низку заходів, спрямованих на впровадження механізмів дотримання як екологічного законодавства ЄС, так і міжнародних зобов’язань ЄС та його держав-членів.

Акцентовано зусилля на переході ЄС до сталого розвитку, зокрема, підготовлено аналітичний Звіт про перспективи та виклики переходу до сталого та низьковуглецевого майбутнього. Багатостороння платформа щодо впровадження Цілей сталого розвитку звернулася до європейських інституцій щодо пріоритетності фінансування заходів зі сталого розвитку у майбутньому бюджеті ЄС.

У кліматичній сфері досягнуто згоди стосовно майбутнього правового регулювання моніторингу та звітності щодо викидів СО2 та споживання палива новими важкими транспортними засобами, посилено увагу до проблем фінансування сталого розвитку, кліматичних заходів та заходів переходу до безвуглецевої економіки, а також необхідності ухвалення нової довгострокової кліматичної стратегії ЄС.

В експрес-матеріалі пропонуємо стислу інформацію про політику ЄС щодо якості повітря та розглядаємо один із важливих принципів права ЄС - принцип субсидіарності.

Темою місяця є механізм захисту здоров’я людей та довкілля від впливу хімічних речовин, встановлений Регламентом ЄС про реєстрацію, оцінку, авторизацію і обмеження хімічних речовин та препаратів.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Читати далі...

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Tue, 10 Apr 2018 09:58:53 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (лютий 2018) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/253--2018.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/253--2018.html Шановні друзі! Пропонуємо вашій увазі випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за лютий 2018року.

У лютому Європейська Комісія розпочала процедуру перегляду Директиви про питну воду. Покращення якості питної води, забезпечення кращого доступу громадян до питної води та інформації про неї завжди є на порядку денному ЄС, тому цьому питанню присвячена «Тема місяця».

Європейські інституції розглянули питання посилення законодавства ЄС у сфері поводження з відходами, зокрема, з побутовими відходами та відходами упакування, виконання законодавства ЄС з екодизайну. Увага приділялася фактичному впровадженню принципів циркулярної економіки, виконанню програмних документів в екологічній сфері, посиленню ролі інституцій у досягненні цілей та завдань екологічної політики ЄС.

Європейський Парламент створив спеціальний комітет з вивчення процедури погодження використання в ЄС пестицидів та ініціював політичний процес заборони у світі тестування косметики на тваринах.

У кліматичній сфері схвалені нові правила Європейської системи торгівлі викидами, ухвалені висновки з кліматичної дипломатії та затверджено інвестиційний пакет для підтримки переходу Європи до низьковуглецевої та циркулярної економіки.

В експрес-матеріалі пропонуємо стислу інформацію про Програму дій з навколишнього середовища до 2020року.

Огляд...

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Wed, 07 Mar 2018 16:33:27 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (січень 2018) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/252--2018.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/252--2018.html Шановні друзі! Пропонуємо вашій увазі випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за січень 2018р.

У січні розпочалося головування Болгарії у Раді ЄС, яка своїми пріоритетами у сфері екологічної та кліматичної політики визначила циркулярну економіку та екологічні інновації, покращення якості повітря та краще регулювання. Європейськими інституціями ухвалено низку програмних документів у сфері екологічної політики, зокрема, щодо пластику в циркулярній економіці, заміщення використання небезпечних хімічних речовин, надання допомоги державам-членам у покращенні дотримання екологічного законодавства.

Європейський Парламент розглянув питання необхідності створення спеціального комітету щодо використання пестицидів в ЄС. Його увага також була привернута до проблем суттєвого зменшення чисельності бджіл в ЄС, а Європейська Комісія розпочала консультації з громадськістю з цього питання.

На порядку денному європейських інституцій були і питання практичної реалізації екологічного права ЄС. У січні відбувся спеціальний саміт з дотримання та виконання окремими державами-членами зобов’язань щодо якості повітря.

У кліматичній сфері проводилася робота над покращенням механізму фінансування підтримки інвестицій для сталого розвитку, розглядалися питання збільшення цільових показників законодавчих ініціатив в рамках Пакету чистої енергії, розпочаті консультації з громадськістю зі створення Інноваційного фонду ЄС, опубліковані дані з дотримання виробниками автомобілів та фургонів викидів діоксиду вуглецю.

В експрес-матеріалі про інституції ЄС коротко інформуємо про Європейський суд аудиторів та Європейське агентство з навколишнього середовища.

У січні вперше прийнято Європейську стратегію щодо пластику в циркулярній економіці, тому ця подія стала темою місяця цього номеру.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Огляд...

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Tue, 06 Feb 2018 20:57:54 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (грудень 2017) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/251--2017.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/251--2017.html Шановні друзі! Пропонуємо вашій увазі черговий випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за грудень 2017року.

У грудні активізувалася правотворча діяльність інституцій ЄС. Зокрема, визначені пріоритети розвитку законодавства ЄС на 2018-2019 роки, досягнуто домовленості із законодавчих ініціатив у сфері поводження з відходами, реформування внутрішнього ринку електроенергії, використання відновлюваних джерел енергії.

Європейська Комісія представила дев’ятий звіт із виконання Директиви про очистку міських стічних вод, а Європейське агентство з навколишнього середовища оприлюднило оновлений звіт про прогрес у впровадженні відновлюваної енергетики в Європі. Рада ЄС схвалила висновки щодо екологічних інновацій та їхньої важливості у переході до циркулярної економіки.

У грудні завершується головування Естонії у Раді ЄС, тому громадськість опублікувала свою оцінку екологічного зрізу цього головування. Опубліковано результати спеціального видання Євробарометру з опитування думки європейців щодо їхнього ставлення до довкілля та екологічних проблем. Відбулися комітетські слухання з виконання Лісової стратегії ЄС.

У кліматичній сфері досягнуто домовленості між інституціями ЄС щодо обліку викидів від землекористування, змін у землекористуванні та в секторі лісового господарства, а також щодо ключових законодавчих пропозицій зі скорочення викидів парникових газів, енергетичної ефективності будівель, системи управління Енергетичним Союзом.

В експрес-матеріалі про інституції та джерела права ЄС коротко інформуємо про Європейський центральний банк та рішення Європейського Суду Правосуддя.

І, на завершення, бажаємо щасливого і продуктивного Нового 2018 року та веселих різдвяних свят.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Читати далі....

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Thu, 04 Jan 2018 07:38:39 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (листопад 2017) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/250--2017.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/250--2017.html Шановні друзі! Пропонуємо Вашій увазі черговий випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за листопад 2017року.

У листопаді відбулись події, спрямовані на оновлення Спільної аграрної політики ЄС, – громадськість представила власну Перевірку відповідності (Fitness check) політики щодо її актуальності, результативності, ефективності, узгодженості та доданої вартості ЄС, а Європейська Комісія прийняла комюніке про майбутнє аграрної політики, її оновлення на основі спрощеного та більш гнучкого правового регулювання.

Питання продовження ліцензії на використання гліфосату котрий місяць залишається в центрі уваги європейської спільноти. В Європарламенті відбулись слухання стосовно громадської ініціативи, спрямованої на заборону використання гліфосату. У той же час Європейська Комісія провела внутрішнє голосування й ухвалення позитивного рішення з використання гліфосату знаходиться на завершальному етапі. Європарламент розглянув питання заборони використання фосфатів у продовольчих продуктах.

Європейське агентство з навколишнього середовища провело нову оцінку та оприлюднило результати виконання ЄС завдань із відновлювальної енергетики та енергоефективності до 2020 року. Представлено новий інструмент моніторингу та поінформованості європейських мешканців про якість повітря у реальному часі – Індекс якості повітря – та оновлено Атлас якості повітря. Парламентський комітет, відповідальний за сферу довкілля, провів слухання щодо оцінки можливого впливу виходу Великобританії з ЄС на довкілля, громадське здоров’я та харчову безпеку.

Центральною подією кліматичної політики у листопаді стала 23-я Конференція сторін Рамкової конвенції зі зміни клімату, тому тема місяця присвячена цій ключовій новині, розглянуто основні результати та досягнення цих кліматичних переговорів.

І, на завершення, пропонуємо експрес-матеріал про інституції та джерела права ЄС. У цьому номері знайомтесь із Загальним судом та рекомендаціями і висновками.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Завантажити огляд

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Tue, 05 Dec 2017 12:48:09 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (жовтень 2017) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/248--2017.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/248--2017.html Шановні друзі! Пропонуємо Вашій увазі черговий випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за жовтень 2017 року.

У жовтні європейські інституції активно готувались до міжнародних заходів в екологічній та кліматичній сферах, які відбудуться наприкінці 2017року. Зокрема, до третьої Асамблеї ООН з навколишнього середовища, цьогорічним девізом якої є вільна від забруднення планета. Рада ЄС ухвалила висновки щодо цього заходу, підтвердивши надзвичайну важливість спільних й амбітних дій і зусиль у боротьбі із забрудненням довкілля.

На європейському рівні вкотре порушено питання про безпечність гліфосату та його подальше використання. Забруднення повітря надалі залишається викликом для ЄС.

Європейські інституції працювали над питаннями зростання екологічної сталості та безпечності різних галузей економіки, а також осучасненням екологічного законодавства. Європарламент прозвітував про зменшення свого впливу на довкілля.

Зміна клімату надалі залишається у центрі діяльності ЄС. Цього разу піднімалися питання кліматичного фінансування, змін кліматичної та енергетичної політик до 2030 р., регулювання викидів парникових газів від авіаційної промисловості та посилення двосторонньої співпраці у досягненні кліматичних завдань.

ЄС має якісне законодавство у водній сфері, проте на практиці його цілі не завжди досягаються, зокрема щодо забезпечення доброго стану вод. Для усунення причин цього ЄС має спеціальний План захисту водних ресурсів Європи (Blueprint). Йому присвячена рубрика «Тема місяця».

Завершуємо огляд двома цеглинками у розбудові поінформованості про інституції та джерела ЄС — Європейський Суд Правосуддя та міжнародні договори ЄС.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Читати далі...

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Mon, 06 Nov 2017 17:03:16 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (вересень 2017) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/247--2017.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/247--2017.html Пропонуємо Вашій увазі черговий випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за вересень 2017 року.

У вересні інтерес громадськості викликала доповідь Президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера про бачення майбутнього ЄС до 2025р., його розбудови як демократичного та сильного гравця на міжнародній і регіональній арені.

В європейських інституціях тривала робота щодо впровадження екологічної складової в макро-регіональні стратегії, удосконалення законодавства з питань енергоефективності, щодо ряду питань розпочаті консультації з громадськістю.

Вийшла у світ низка звітів, зокрема, щодо використання озоноруйнівних речовин, землекористування та їх впливу на довкілля.

У кліматичному секторі відбулась консолідація зусиль європейських інституцій з містами і регіонами, громадянським суспільством та екологічними асоціаціями у сфері запобігання зміні клімату, затверджено відповідні інвестиційні пакети. Представники наукового, промислового та неурядового секторів провели експертне обговорення майбутнього системи торгівлі викидами.

Цього разу темою місяця є забруднення шумом та його вплив на здоров’я людини. Шум займає друге місце серед усіх екологічних факторів, що негативно впливають на здоров’я населення. Зокрема Ви довідаєтесь і про заходи з попередження забруднення шумом в ЄС.

І на завершення, знайомимо Вас з Європейською Комісією, як вищим виконавчим органом ЄС, та рішеннями, як джерелами права ЄС.

#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Читати далі...

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Thu, 05 Oct 2017 08:32:30 +0000
Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС (липень-серпень 2017) /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/242--2017.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/242--2017.html Шановні друзі! Пропонуємо Вашій увазі черговий випуск «Довкілля і клімат: інформаційно-аналітичний огляд екологічної та кліматичної політики і права ЄС» за липень-серпень 2017 року.

У липні відбулася чергова зміна головування у Раді ЄС. Міністр довкілля Естонії – теперішній очільник Ради – окреслив основні напрями її діяльності в екологічній сфері. Обговорювалася низка ключових екологічних інструментів і документів ЄС, серед яких значна увага приділена Перегляду імплементації в екологічній сфері, акцентовано на необхідності у 2018 році зосередити діяльність Єврокомісії на сталому розвиткові.

Відбулися зміни і в екологічному праві ЄС – ухвалені нові стандарти для великих спалювальних установок, завершився процес ратифікації ЄС поправки до Гетеборзького протоколу та Кігальської поправки, розглянута необхідність впровадження правових заходів захисту громадських активістів. Побачила світ низка звітів і досліджень щодо дотримання права ЄС з попередження забруднення довкілля.

Інформаційну увагу привернула судова справа щодо Польщі, ініційована Єврокомісією в Суді справедливості ЄС стосовно вирубок лісу в Біловезькій пущі. Варто звернути увагу і на позицію Ради ЄС щодо дотримання ЄС положень Оргуської конвенції у питанні доступу до правосуддя.

Кліматичні питання не перестають бути у центрі уваги не лише інформаційного простору ЄС, але його політики і права. Тому темою місяця цього огляду є кліматична дипломатія як один з нових напрямів міжнародної дипломатії, спрямованої на вирішення проблем зміни клімату на глобальному та європейському рівнях.

І на завершення, знайомимо Вас з Радою Європейського Союзу, як одним із законотворчих органів ЄС, та актами вторинного права ЄС – регламентами.


#ЄвропейськіОрієнтириЗеленимРеформам

Читати далі...

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Tue, 05 Sep 2017 11:35:50 +0000
Відкрито провадження у справі про скасування Кодексу газорозподільних систем /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/234-cgs.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/234-cgs.html Правова-аналітика1

14 червня 2016 року відкрито адміністративне провадження у справі за позовом ГО "Газовики Львівщини" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання протиправним та скасування Кодексу газорозподільних систем (ГРС).

Підставою для подання позову стало затвердження НКРЕКП Кодексу газорозподільних систем, який не відповідає чинному законодавству, а саме Конституції України, Господарському кодексу України, Закону України «Про захист економічної конкуренції», Закону України «Про захист прав споживачів» та Закону України «Про ринок природного газу». Положення Кодексу ГРС суперечать таким нормативні положення чинного законодавства:

- Замовник має право на власний розсуд обирати виконавця проектних та будівельних робіт з приєднання серед суб’єктів господарювання, які мають право на здійснення відповідного виду діяльності згідно з вимогами законодавства;

- Оператор ГРС (облгази) відповідає за розподіл природного газу, та має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов’язаних з розподілом природного разу;

- Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція;

- Забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності;

- Держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції (товарів/робіт/послуг).

ГО «Газовики Львівщини» протягом останніх трьох років долучалася до вирішення проблема незаконного усунення конкуренції на ринку газових послуг, коли споживачам нав’язуються конкретні підрядники, які надають послуги із приєднання споживачів до газових мереж, усувається можливість вибору виконавців відповідних робіт тощо. Досягненням було прийняття закону «Про ринок природного газу», в якому чітко зазначено, що замовник сам обирає виконавця робіт із приєднання до газових мереж, але Кодекс ГРС дублює положення старих постанов НКРЕ, якими усіма можливим способами знищувалась конкуренція на ринку природного газу. Тому громадськість звернулася за захистом своїх прав до суду. Позивач просить суд скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 про затвердження Кодексу газорозподільних систем.

Перше судове засідання відбудеться 1 серпня 2016 року у Оружному адміністративному суді міста Києва.

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Tue, 26 Jul 2016 07:52:04 +0000
Закон України «Про ринок природного газу» прийнято із врахуванням пропозицій ЕДЦ «Правова аналітика» /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/215-gaslaw.html /uk/newsofcentr/28-categorynewscenter/215-gaslaw.html Правова-аналітика1

9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про ринок природного газу».

Протягом двох років ЕДЦ «Правова аналітика» займалися дослідження проблеми забезпечення конкуренції на ринку природного газу у сфері приєднання споживачів до Єдиної газотранспортної системи України (ЄГТСУ), зверталися у відповідні органи державної влади для ініціювання обговорення та вирішення проблеми та недопущення монополізації ринку монополістами в газовій сфері, формували пропозиції про внесення змін до законодавства України, представляючи інтереси підприємців на ринку природного газу, які, у зв’язку із прийняттям змін до законодавства України, протягом останніх років були фактично позбавлені можливості здійснювати свою господарську діяльність у сфері приєднання споживачів до ЄГТСУ.

Основна суть пропозицій, які подавалися ЕДЦ «Правова аналітика», та які було підтримано комітетом ВРУ з питань підприємництва, антимонопольної та регуляторної політики, а згодом й іншими комітетами ВРУ та Міністерством палива і енергетики України, полягала у забезпеченні прав споживачів на вільний вибір виконавців робіт у сфері приєднання до ЄГТСУ. За пропозицією громадськості встановлено, що плата за приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи визначається згідно з договором між замовником і оператором газотранспортної або газорозподільної системи на підставі чіткої методології, з урахуванням типу та особливостей приєднання. Крім того замовнику надано право ініціювати проведення незалежної експертизи вихідних даних на відповідність діючим стандартам, нормам та правилам у сфері приєднання до ЄГТСУ.

Таким чином, Закон створює передумови для нової моделі ринку природного газу, побудованої на принципах вільної добросовісної конкуренції та орієнтованої на забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів.

Після підписання Президентом України Закон набуває чинності з дня опублікування, але починає застосовуватися з 1 жовтня 2015 року (окрім деяких положень, які починають діяти пізніше). З 1 жовтня 2015 року припиняється дія Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу».

]]>
[email protected] (Manager) Новини центру Sat, 25 Apr 2015 05:31:13 +0000