gototop gototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Правова аналітика «Євромайдану»: правові підстави діяльності «Беркуту» в Україні
Четвер, 05 грудня 2013, 21:29

maidan 2 У зв’язку із останніми подіями в Україні, пов’язаними із свавільним розгоном та побоями мирних протестантів «Євромайдану» і неправомірним та непропорційним існуючій загрозі застосуванням сили підрозділом міліції спеціального призначення «Беркут» в ніч з 29 на 30 листопада 2013 року, юристи, політики, громадські діячі вкотре поставили питання про НЕзаконність функціонування цього спеціального підрозділу міліції в Україні.

Не дивлячись на багаторічне існування даного формування, утвореного ще за часи СРСР, станом на сьогодні воно так і не легітимізовано належним чином, що дає підстави для винесення на обговорення питання щодо його існування за межами правового поля.

А тепер по-порядку…

Закон України «Про міліцію» в статті 7 встановлює перелік підрозділів міліції , якими є: кримінальна міліції; міліція громадської безпеки; транспортна міліції; державна автомобільна інспекція; міліція охорони; судова міліція; спеціальна міліція; внутрішня безпека.

Для забезпечення громадського порядку на об'єктах і територіях, які мають особливе народногосподарське значення або постраждали від стихійного лиха, екологічного забруднення, катастрофи , Міністерством внутрішніх справ України можуть створюватись спеціальні підрозділи міліції .

Отож, спеціальні підрозділи створюються лише на певних територіях та об’єктах. Таким чином закон визначає, з якою метою можуть створюватися спеціальні підрозділи, і ця мета аж ніяк не відповідає діяльності «Беркуту» в Україні – це по-перше.

По-друге, закон вказує, що на території  України забороняється створення військових або інших збройних формувань чи груп, не передбачених законодавством України .

Що ж у нас на практиці, що ж таке «Беркут»?

На сайтах органів МВС міститься інформацію про те, що Беркут є підрозділом міліції громадської безпеки особливого призначення [ http://mvs.gov.ua/mvs/control/rivne/uk/publish/article/82810 ]. Таким чином, законний підрозділ міліції сформував додатковий підрозділ у своїй структурі, який не передбачений чинним законодавством. Як повідомляють деякі джерела, «Беркут» діє відповідно до Наказів МВС України «Положення про підрозділ швидкого реагування «Беркут» від 16.01.1992 та № 529 від 18.05.2004 «Про затвердження Положення про підрозділ міліції особливого призначення «Беркут» [С.А. Буткевич. Організаційно-правові засади службово-бойової діяльності ПМОП «Беркут»: http://radnuk.info/statti/565-pranoohor/14785--------lr.html ] . Самі накази у вільному доступі знайти не так вже й просто, ані на сайті ВРУ, ані МВС, ані Мін’юсту. Чому? Існує інформація, що ці документи не були зареєстровані в Міністерстві Юстиції України, яке погоджує підзаконні нормативно-правові акти, які стосуються прав і свобод громадян, (до яких, без сумніву, належать положення про діяльність підрозділів міліції). За деякими повідомленнями ці положення не були погоджені в Мін’юсті власне через невідповідність чинному законодавству [Константин Глоба. Каковы правовые основания работы «Беркута»: http://liga.net/opinion/155747_kakovy-pravovye-osnovaniya-raboty-berkuta-.htm ]. Справді, на сайті Мін’юсту немає зареєстрованих наказів про діяльність «Беркуту». Відтак, напрошується висновок, що ці накази не були внесені до Реєстру нормативно-правових актів, а отже, оскільки, нормативно-правові акти є чинним після їх реєстрації, будучи не зареєстрованими, положення про «Беркут» не можуть вважатися чинними.

А тим часом…

На офіційному порталі МВС міститься інформація про основні завдання підрозділу «Беркут» [ http://mvs.gov.ua/mvs/control/kyiv/uk/publish/article/81351 ], серед яких:

1. Охорона прав та законних інтересів громадян від злочинних посягань.

2. Участь у проведенні спеціальних операціях по затриманню озброєних злочинців, членів організованих злочинних угрупувань, звільненню заручників, припиненню терористичних актів, відбиттю нападу на будівлі, приміщення, споруди, транспортні засоби або звільненню їх у разі незаконного захоплення.

3. Забезпечення громадського порядку та безпеки в районах із складною оперативною обстановкою, при надзвичайному стані й надзвичайних обставинах, під час масових та спеціальних заходів.

4. Здійснення заходів щодо попередження, припинення та локалізації групових порушень громадського порядку, масових безпорядків.

5. Забезпечення правопорядку під час проведення загальнодержавних, резонансних, громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових, релігійних та спеціальних заходів.

Дещо іншими є основні завдання підрозділів міліції особливого призначення „Беркут” МВС України, за повідомленням УМВС у Рівненській області , є: [ http://mvs.gov.ua/mvs/control/rivne/uk/publish/article/82810 ]

1. участь у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки під час проведення загальнодержавних, громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових, релігійних заходів та в районах зі складною оперативною обстановкою.

2. з апобігання, виявлення, припинення та розкриття злочинів й правопорушень, що скоюються в громадських й інших місцях та затримання осіб, які їх вчинили.

3. розшуку та затримання осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, виявлення осіб, які пропали безвісти, а також викраденого усіх форм власності майна.

4. в иконання завдань щодо захисту суспільних інтересів під час подій, викликаних обставинами некримінального характеру (стихійні лиха, аварії, епідемії, епізоотії, аварії на підприємствах, а також інших надзвичайних подіях).

5. участь у проведенні цільових рейдів і профілактичних заходів по лініях інших служб органів внутрішніх справ, а також митної служби України, підрозділів Державної податкової адміністрації України та інших центральних органів виконавчої влади з метою проведення відпрацювань найбільш криміногенних місць та виявлення і попередження злочинів й інших правопорушень.

6. с пільно з підрозділами ОВС, УДО та СБУ беруть участь у забезпеченні державної охорони вищих посадових осіб держави, а також за розпорядженням керівництва МВС, ГУМВС, УМВС України забезпечують фізичну охорону інших службових і посадових осіб й окремих громадян.

7. проводять (беруть участь у проведенні) спеціальних силових операцій у припиненні терористичних актів, локалізації, затримання, знешкодження озброєних злочинців та злочинних угруповань, а також відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди, транспортні засоби та звільнення їх у разі незаконного захоплення.

Які завдання є більш точними? Відповісти важко….

Висновки

Пересічному ж громадянинові доводиться вірити, що «Беркут» є полк міліції особливого призначення. Але в Законі «Про міліцію» нічого не сказано про можливість існування таких «особливих» полків особливого призначення, з «особливою місією» та завданнями, які, так виглядає, не погоджені Мін’юстом, органом відповідальним за формування правової політики в державі, і функції та правила діяльності яких є не зрозумілими пересічному громадянинові, права яких мав би захищати даний підрозділ…

Дуже іронічно, але девіз полку: "Безпека народу – найвищий закон"! (як повідомляє МВС України на своїй офіційній інтернет сторінці [ http://mvs.gov.ua/mvs/control/kyiv/uk/publish/article/81351 ]).

Що можна додати: «цинізму немає меж…»