gototop gototop
Salus populi suprema lex . Marcus Tullius Cicero

Обмеження права на вибір захисника – порушення Конвенції про захист прав людини
Четвер, 12 січня 2012, 21:49

strasbourg.1 24.11.2011 року Європейський суд з прав людини у справі «Загороднього проти України» (заява № 27004/06), констатував порушення Україною ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині права на справедливий суд, а саме права на вільний вибір захисника.
Суть досліджуваного питання зводилася до можливості практичного застосування частини 2 статті 44 Кримінально-процесуального кодексу України, відповідно до положень якої «як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи».
Нагадаємо, що така редакція частини 2 статті 44 КПК України введена в дію після того, як ще в 2000 році Конституційний суд України у справі №1-17/2000 визнав неконституційними - положення частини першої статті 44 Кримінально-процесуального кодексу України, за яким обмежується право на вільний вибір підозрюваним, обвинуваченим і підсудним як захисника своїх прав, крім адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Втім, незважаючи на внесені зміни до кримінально-процесуального закону, питання щодо залучення «інших фахівців в галузі права» залишалося невирішеним через відсутність офіційного тлумачення цього словосполучення.
Більш того, кардинально протилежну – «патову» для вирішення проблеми – позицію зайняв Верховний Суд України у постанові Пленуму №8 від 24 жовтня 2003 року, визначивши у п.5 постанови, що повноваження інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто або за дорученням юридичної особи, на участь у справі повинні бути підтверджені документами, визначеними спеціальним законом, яким цим особам надано право брати участь у кримінальному судочинстві як захисникам, а також угодою або дорученням юридичної особи.
Верховний суд визнав правильною практику тих судів, які за відсутності спеціального закону не допускають таких фахівців до здійснення захисту в кримінальних справах.
Предметом розгляду європейського суду у справі «Загороднього проти України» були практичні аспекти застосування статті 44 Кримінально-процесуального кодексу України в частині можливості залучення до захисту в кримінальному процесі фахівця в галузі права без свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
При розгляді справи Європейським судом, уряд України, не визнаючи порушенням ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод факт недопуску до захисту в кримінальному процесі юриста «не адвоката» вказав, що на виконання рішення Конституційного суду України у справі №1-17/2000 необхідно прийняти спеціальний закон, який би регулював порядок надання правової допомоги іншими фахівцями у галузі права. За умови відсутності даного закону, порушень з боку судової системи України при недопуску фахівця в галузі права до захисту у кримінальному процесі допущено не було.
Натомість, Європейський суд з прав людини прийшов до протилежних висновків, даючи оцінку відповідній проблемі, та зазначив, що, залишаючи питання про обмеження права на вільний вибір захисника невирішеним протягом тривалого періоду часу, держава створила ситуацію, несумісну з принципом правової визначеності, який є одним з основних елементів верховенства закону. Як наслідок, суд визнав факт порушення права заявника на вільний вибір захисника через створені державою обмеження.

Підготував:
Андрій Петрів,
член Ради ЕДЦ «Правова аналітика»

НОВИНИ САЙТУ :

26.07.2016 |
14 червня 2016 року відкрито адміністративне провадження у справі за позовом ГО "Газовики Львівщини" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання протиправним та скасування Кодексу газорозподільних систем (ГРС). Підставою для подання позову стало затвердження НКРЕКП Кодексу газорозподільних систем, який не відповідає чинному...
Читати далі.....
10.04.2016 |
Звіт Експертно-дорадчого центру «Правова аналітика» за 2015 рік....
Читати далі.....
20.03.2016 |
Діяльність підприємств з видобування, переробки, перевезення уранових руд та продуктів їх переробки провадиться на підставі ліцензій, які видаються у порядку, встановленому законодавством України. Надання надр для геологічного вивчення родовищ уранових руд здійснюється відповідно до Кодексу України про надра. Спеціальні дозволи на дослідно-промислову розробку уранових родовищ та видобування уранових руд...
Читати далі.....
20.03.2016 |
14 березня 2016 року представники 11 організацій, що є членами Робочої групи 5 “Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату” зібрались на зустріч, щоб визначити пріоритети своєї діяльності на наступний рік та обговорити організаційні засади діяльності Робочої групи. Учасники відзначили необхідність тісної співпраці з європейською сторони Платформи громадянського суспільства для обговорення...
Читати далі.....
06.03.2016 |
Коментарі та пропозиції НЕЦУ до Концепції енергетичної стратегії на період до 2035 року. Читати далі......
Читати далі.....
06.03.2016 |
Політика України щодо скорочення викидів парникових газів: відповідність міжнародним зобов'язанням України в екологічній сфері. Читати далі......
Читати далі.....
20.01.2016 |
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ПРОБЛЕМ ЗМІНИ КЛІМАТУ В УКРАЇНІ. (Науковий вісник НЛТУ України, №25.7, 2015). У статті звернено увагу на потребу розроблення та впровадження в Україні політики з питань зміни клімату. Здійснено аналіз результатів соціологічного опитування щодо обізнаності громадян України з проблем зміни клімату та готовності платити вищу ціну за продукцію, виготовлену з використанням...
Читати далі.....
17.11.2015 |
Прес-конференція на тему: «Будівництво газових мереж: як не допустити монополізації ринку? Пропозиції з вирішення цієї проблеми». Дивитись далі......
Читати далі.....